е
ї
е
ї
е

Розсилка

Ви успішно підписались!
Підписатись на розсилку

Покоління постпам'яті. Писана і візуальна культура після Голокосту

Маріанна Гірш

Гірш важлива тим, що вона створила поняття «постпам'ять». Саме «постпам'ять» змусила мене написати «Бабин Яр. Голосами». Без постпам'яті зараз не твориться ані метаісторія, ані жодна з історій, без постпам'яті ми не зможемо зрозуміти нашого власного світу. Наша цивілізація стає дещо одержимою минулим, людьми минулого і тодішніми проблемами. Це факт нашого теперішнього. Важливо розуміти, як тут і тепер функціонують наші пам'ять та уява. Я цю книгу читала польською мовою.

Апендикс

Олександра Петрова

Олександра Петрова написала геніальний роман. І це роман абсолютно нового типу. Це не просто зразок доброї російської прози. Це роман-відкриття, думаю, на рівні світової літератури; мабуть, тою ж мірою, якою - свого часу - стали романи Сервантеса і Джойса. Якщо звести все до короткого визначення сюжету, то це роман про Рим. Якщо до короткої дефініції відносно історії ідей, то це роман про пам’ять. Одна з найважливіших для мене книжок, виданих останнім часом.

Книги Якуба, або Велика подорож через сім кордонів, п’ять мов і три великі релігії, не рахуючи дрібних

Ольга Токарчук

Геніальний роман, автор – давно відома в Україні Ольга Токарчук. Роман про пам’ять. Частина подій (і кільканадцять із майже п’ятдесяти сюжетних ліній) розгортаються в Україні, зокрема, в Рогатині, а ширше – на Поділлі XVIII ст., яке стало – тоді – межею поширення в Європі ісламу. Я читала «Книги Якуба» як одну з найважливіших на сьогодні книжок про сучасну Європу, з усіма її численними культурами, багатоголоссям і складними перипетіями поміж ними. Ця книга в якомусь сенсі починає цілком нову розмову про творення європейських ідентичностей, і в принципі – цілком нову розмову про Європу.

Лавр

Євгеній Водолазкін

Ще один геніальний роман. Роман-житіє; я перечитувала його чотири рази, тому говорити про нього мені, напевно, найважче. Це роман, який ламає базові сучасні уявлення про успіх – і водночас він розповідає про абсолютно щасливе життя-як-жертву; Лавр – не просто «позитивний персонаж», не просто унікальний для романного жанру літературний герой; Лавр – святий. І вся штука в тому, що ти це розумієш, ти в це віриш, ти в цьому переконуєшся. Мені ця книга допомогла вижити взимку 2013-2014 рр. Як формальну характеристику цього роману можу назвати кількість перекладів: за 5 років його перекладено 28 мовами світу.

Геродот. Історія: в дев'яти книгах

Навіть не знаю, що для мене важливіше у таких книгах – чи сам текст, чи примітки. Ось «Книга IV. Мельпомена» – наприклад, вона багато розповідає про Крим і про території, прилеглі до Азовського моря. І, наприклад, перша примітка (у Геродота йдеться про якийсь рів, прокопаний «від Тавричеських гір»): «Геродот не уявляв собі справжньої форми Криму. Він гадав, що Крим простягався з півночі на південь і на схід до країни царських скіфів (або скіфів-царів). Під час війни скіфів із синами рабів згаданий рів не відігравав жодної ролі. В Геродота не могло йтися про Перекоп, який було відокремлено каналом від решти півострова лише за середніх віків. Також не могло йтися про канал на Керченському півострові. Очевидно, згадка про «рів» походить із якоїсь іншої розповіді». Надзвичайно корисно і цікаво читати добре відкоментовані першоджерела.

ВГОРУ