е
ї
е
ї
е

Розсилка

Ви успішно підписались!
Підписатись на розсилку

De profundis

Оскар Уайльд

Серед усієї творчої спадщини найдотепнішого Метра європейського, зокрема англійського, естетизму ця книга-сповідь, книга-лист – особлива! Твір, сповнений пристрасті та відчаю, адресований його коханому Альфреду Дугласу, став останнім зі створених Уайльдом і є своєрідним підсумком його життя, переосмислюючи всю його творчість. Це інтимне послання написане «з глибини» його відданого серця, здатного на справжню любов без визначення за статевою ознакою. Перегорнувши останню сторінку, я довго плакала... Два роки у в'язниці Редінга, фатальний скандал, зрада Бозі, повне банкрутство і втрата репутації – цього автор пережити не зміг… "Ім'я Оскара Уайльда пов'язане з містечками англійських рівнин, а слава – з вироком і катівнею, – писав Хорхе Луїс Борхес. – І все ж від усього створеного ним залишається відчуття щастя".

Безсоння. Або Диявол на свободу

Генрі Міллер

Перша частина цієї книжки – по-чоловічому ніжна й надривно щира сповідь про пізнє кохання Міллера до 20-річної японки Хіроко Токуда, яка була співачкою і стала його останньою дружиною. Цитатами з цієї книжки один інтелектуал зізнавався мені в коханні й описував власні почуття... Наприклад: «...Чи потребує любов, справжня любов, повного самозабуття? На це питання завжди непросто було відповісти. Хіба не властиво людині сподіватися отримати щось у відповідь, хай зовсім небагато? Хіба зобов'язаний він бути суперменом або богом? Чи існують межі жертовності? Чи можливо нескінченно стікати кров'ю?»

Жюстін. Олександрійський квартет

Лоуренс Даррел

Абсолютно приголомшливий, хворобливий і чарівний роман з «Олександрійського квартету» став свого часу для мене фатальним і знаковим! Гранична літературна чуттєвість Даррела, бентежна недомовленість, смислові та словесні ігри, розмитість сюжету, натяки, трикрапки й лабіринти інтриг, у яких руйнуються й переплітаються долі персонажів – усе це п'янить, немов густий анісовий лікер з неперевершеним смаком! Книжка досі підкорює абсолютним еротизмом й заворожує історією без моралі про те, як Місто створює людей або люди створюють його, зливаючися в одне ціле.

Алеф

Хорхе Луїс Борхес

Був період, коли я захоплювалася творчістю аргентинського прозаїка й поета Борхеса й під враженням від його творів навіть хотіла зробити собі татуювання, вибравши букву Алеф – саме так називається його книжка «El Aleph» – замкова щілина світу, точка, у якій сходяться всі можливі точки. Алеф незбагненний, переказати його неможливо, але він існує... І це мене захоплювало не менше, аніж його історія про вічну Вавилонську бібліотеку і про Людину Книги в контексті цікавого забобону про те, що нібито існує книга, яка містить короткий виклад всіх інших, і якийсь бібліотекар прочитав її і став подібний до Бога...

Запрошення на страту

Володимир Набоков

Набоков – ключовий для мене письменник і я захоплююся всім, що створив Майстер: від вірша «Ліліт» до роману «Лоліта», від геніальних оповідань до есеїстики! Але, мабуть, виділю роман «Запрошення на страту», сюрреалістичне безумство якого надовго заповнило мою свідомість після прочитання. І образ Цинцинната, засудженого до страти лише за те, що посмів бути непрозорим у світі безтілесних і порожніх привидів-людей. І все в цій книжці мене лякає і захоплює одночасно! Полюбила цей твір ще більше, коли театр «Мізантроп» талановито переніс його на сцену!

Довге прощання

Реймонд Чандлер

Завжди скептично ставилася до детективного жанру, поки не прочитала Чандлера, який зумів вивести кримінальне чтиво на рівень високої літератури. Головний герой його книжок – каліфорнійський детектив Філіп Марлоу – еталон нуарівського персонажа й мій «недосконалий» ідеал чоловіка! Та й сам роман – це світ, що зачаровує небезпекою і притягає похмурістю, де за ідеальними фасадами вілл ховається порожнеча з присмаком алкоголю, яка заповнюється або зрадою, або кров'ю. І ось все це головним чином визначило мою пристрасну любов до жанру нуар: і в кіно, і в літературі! А ще мій перший поетичний збірник отримав назву саме завдяки цьому роману: "Довге прощання"...співзвучний за настроєм з нотками блюзової естетської меланхолії. І ця моя таємна присвята – явне зізнання в любові Чандлеру. Адже книжки Еллроя і Кейна в моєму житті з'явилися вже після.

Вежа з чорного дерева

Джон Фаулз

Ця книжка складається з п'яти повістей, що переплітаються між собою лейтмотивами. Але сильніше за інших мене зачепила перша, що дала назву книжці. Крім того, що вона істотно розширила межі моїх знань у живописі, вона ще й стала для мене тим дивним і чуттєвим замкненим світом, який розбурхує уяву на всіх рівнях. Світ, в естетському гедонізмі якого мені точно знайшлося б місце! Історія про близький мені вибір між реальністю та ілюзією... Якби я могла інтуїтивно провести кінопаралель з цим твором, то це був би фільм Бернардо Бертолуччі «Краса, що вислизає»...

Набережна незцілених

Йосип Бродський

Напрочуд пронизливе автобіографічне есе про почуття або його привидів і тіні в декораціях зимової похмурої Венеції. Досконала поезія в прозі, яка створює незрозумілу атмосферу самотності й в’язкого очікування в місті, яке більше схоже на старовинний міф або хворобливу вигадку автора... Коли я вперше опинилася у Венеції, я намагалася побачити її очима Бродського, згадуючи улюблені цитати з цього твору.

Райський сад

Ернест Гемінґвей

Цей чарівно-сумний роман – один з останніх у творчості великого американського прозаїка. Показово, що він його так і не закінчив, але твір сприймається цілком завершеним... Дивне й чесне дослідження стосунків молодят, у яких пристрасть, секс, постійний фізичний і ментальний голод і спрага нових відчуттів ведуть обох до неминучого зламу. Тут мене особливо приваблює психологія не письменника, а його дружини, яка не може наситити свою цікавість і намагається буквально опинитися в «шкурі власного чоловіка», зовні і внутрішньо наслідуючи його, остаточно витісняючи власне «Я»... Дорослі ігри виходять з-під контролю, руйнуючи їхній шлюб... Книжка залишає післясмак гіркоти й жалю...

Ящик для письмового приладдя

Мілорад Павич

Ця книжка, а точніше сама ідея того, що ящик може зберігати таємниці минулого, які потрібно розшифрувати, настільки захопила мене в свій час, що я знайшла й купила на блошиному ринку японську шкатулку з безліччю відділень і сховків і заповнила її предметами, кожен з яких зберігає власну історію. Ящик – пряма метафора людської душі, а музична шкатулка в її глибині – це її суть, вогонь чарівництва, саме життя! Роман цікавий тим, що в будь-який момент можна зупинитися й історія складеться інакше, але якщо вже відкрив нове відділення ящика – став співучасником і назад дороги немає! Вас будуть заманювати все глибше дивні алюзії, вкрадливі натяки, містика й ритуальність, трепетне ставлення до запахів...

ВГОРУ